Plener foto-przyrodników w Puszczy Zielonka
"Jarkolandia 2001"

(C) 2001, Fot. Zbigniew Borczyk

Polowanie z nagonką   Jednym z zaplanowanych elementów pleneru była wizyta w Rezerwacie Morasko, gdzie 5000 lat temu spadł żelazny meteoryt. Pozostawił po sobie trzy kratery. Czekała nas tam niespodzianka przygotowana przez Jarka. Tamtejsza fauna jest obarczona genetycznie skutkami tego wydarzenia. Geny zwierząt zawierają dużą ilość atomów żelaza, co powoduje zachowania związane bezpośrednio z kierunkiem pola magnetycznego. Zostało to zademonstrowane na konkretnym przykładzie.
Nad pierwszym z kraterów spotkaliśmy rudzika. Spowodowało to zbiorowy amok wśród fotografów. Objawiły się tu skutki wspomnianych zmian genetycznych. Rudzik krążył po obrzeżu krateru, zmieniając losowo kierunek poruszania się. Jak się później okazało, było to wynikiem zmian kierunku wirowania pola magnetycznego. Zmian dokonywał oczywiście Jarek.
Metody polowania były różne: pogoń, atak bezpośredni, zasiadka.

Fot. Marek WyszomirskiWobec nieobliczalnych zachowań rudzika, po wykonaniu kilku zdjęć stwierdziłem znaną i oczywistą prawdę, że 200mm nie nadaje się do fotografowania małych ptaszków.
Jeszcze jedno zdjęcie, powiększy się, wykadruje i może coś z tego będzie.

Oddaliłem się obejrzeć pozostałe kratery.

Wróciłem.

Amok trwał.

Nawet się nasilił.

Zdesperowanym myśliwym ciekła ślina na obiektywy.

Wszyscy w gromadzie na stanowiskach a rudzik w najlepsze oddala się w przeciwnym kierunku. Musiałem interweniować. Obszedłem łukiem krater i zaszedłem rudzika z drugiej strony, zagradzając mu drogę. Zacząłem wymachiwać sprzętem usiłująć zmienić kierunek pola magnetycznego. Nie działało. Rudzik się zbliżał. Jeszcze kilka rozpaczliwich machnięć

i ...

...

... przykucnąłem i przygotowałem sprzęt.
Niechybnie Jarkowi coś się zacięło w zdalnym sterowaniu.
Oni mnie chyba zabiją za to zdjęcie !!!
Ej, bracie. STÓJ !!! Mój obiektyw nie ma funkcji makro !


Powrót